Başlıksız Belge


Diyanet İşleri Başkanlığı ile Sağlık Bakanlığı arasında “hastanelerde manevi bakım ve dini danışmanlık” hizmeti sunulmasına yönelik işbirliği protokolü imzalanmasıyla bu protokol çerçevesinde Ankara’nın da içinde yer aldığı altı pilot il belirlenmiş ve Ankara’da dört pilot hastaneden biri olan hastanemiz bünyesinde manevi bakım birimi oluşturularak din görevlileri hizmet vermeye başlamıştır. Manevi Bakım Biriminde, hasta ve hasta yakınlarına dini motifleri içeren sabır, tefekkür, dua pratiği, kader anlayışı ve inancı gibi dinsel – tinsel temaların yer aldığı bilgilerle manevi olarak yardım sağlanmaktadır. Diyanet İşleri Başkanlığı ve Sağlık Bakanlığı'mızın yaptığı ortak açıklamada herhangi bir inanç farkı gözetmeksizin, her türlü inancın sahibine bu hakkın verilmesi gerektiği belirtildi. 

Proje kapsamında, Türkiye’nin çeşitli hastaneleri ve sağlık kurumlarında görev yapan uzmanlar, akademisyenler ve Diyanet yetkililerinin ortak çalışması ile Manevi Destek Birimi kurulmuştur. Manevi Destek Birimi altyapısı için Türkiye genelinde belirlenen 20 din görevlisi Diyanet İşleri Başkanlığı Eğitim Merkezinde verilen ve 200 saati aşan bir eğitim programı ile alanında profesyonel "Manevi Bakım Görevlileri" yetiştirilmiştir. Eğitim programında hastanelerde görev yapacak görevlilere din psikolojisi, dini ve manevi bakım, hasta ve hasta yakınlarıyla iletişim, pastoral psikoloji ve dua vaizliği gibi birçok konuda eğitimler verilmiştir.

Hastanemiz manevi bakım hizmetlerinden sorumlu Başhekim Yardımcısı Uz.Dr. Fatih Göksel, manevi bakımın önemine vurgu yaparak "Ülkemizde Sağlık Bakanlığı ve Diyanet İşleri Başkanlığı arasında yapılan protokol ile hastanemizde pilot uygulama olarak başlatılan Manevi Bakım Hizmeti hastanemizde bir ilk olarak başlamıştır. Bu konuda, Üniversitelerde özellikle din psikolojisi ve hasta psikolojisi alanında master ve doktora düzeyinde eğitime sahip olan bu görevliler hastanemizde 2 aydır göreve başlamışlardır. Bununla alakalı gerek hastalarımızdan gerekse personelimizden olumlu geri dönüşler olmuştur. Manevi Bakım Birimimiz, hastanın isteği ve bu konuda ihtiyacı olan personelimizin talebi doğrultusunda çalışmaktadır. Bu pilot çalışma dönemi geçtikten sonra bu protokolün kalıcı olacağı kanaatindeyiz. Yurt dışında başarı ile uygulanan bu çalışmanın hastanemizde kısa sürede büyük başarı ile uygulandığını görmekteyiz. Özverili çalışmalarından dolayı manevi bakım alanında çalışan 2 arkadaşımıza yönetim olarak teşekkürlerimizi iletiyoruz ve çalışmalarını destekliyoruz." dedi.

Hastanemizde, Manevi Bakım Görevlisi olarak Ümmü Gülsüm Arı ve Süheyb Okur görev yapmaktadırlar. İlahiyat Fakültesi mezunu olan manevi bakım görevlilerimizden Ümmü Gülsüm Arı Din Psikolojisi alanında, Süheyb Okur ise Tasavvuf alanında  akademik çalışmalar yapmaktadırlar.